Wydarzenia


 

II Festyn Rodzinny

W dniu 27 sierpnia 2016 r. nasze Stowarzyszenie wspólnie z OSP Stanowice oraz MOK i MOSiR w Czerwionce – Leszczynach zorganizowało II Festyn Rodzinny „Zakończenie wakacji w Stanowicach”. Już od godz. 12.30 na boisku LKS Stanowice toczyły się rozgrywki piłkarskie „Stanowice CUP”, drużyn dzieci z roczników 1997 i młodszych reprezentujących kluby z sąsiednich miejscowości. Rozgrywki zorganizował oraz nagrody  ufundował opiekun drużyny ze Stanowic – Marek Dyrbuś. Oficjalne rozpoczęcie festynu nastąpiło o godz. 17.00. Prowadząca imprezę Mirosława Wyleżoł – Mołdrzyk zaprosiła na scenę przedstawicieli Stowarzyszenia Mariusza Maniszewskiego oraz Grzegorza Marka i przedstawiciela OSP – Michała Wiencka, którzy przywitali zebranych  mieszkańców oraz zaproszonych  gości i życząc miłej zabawy, ustąpili miejsca na scenie zespołowi Greg Music który umilał wszystkim czas do godzin wieczornych. Dzieci w tym czasie korzystały z bezpłatnych atrakcji  takich jak: dmuchane zamki, zjeżdżalnie, kule wodne, gry i zabawy z nagrodami. Dorośli również się nie nudzili, można było degustować swojskie ciasta, kiełbasę z grilla, śląski żurek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i inne specjały. W tym czasie na boisku miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie  sportowe: mecz drużyn piłkarskich zakładów Tenneco: Stanowice i Rybnik, zakończone wysoką wygraną rybniczan. Wieczorem, po zmroku na scenę wyszedł zespół „Van Holz”, który podczas ponad godzinnego koncertu brzmiał rockowym repertuarem, szczególnie bliskim młodszej części gości festynu. Ci którzy czekali na pokaz laserów który nastąpił po koncercie,  również się nie zawiedli. Ostatnim punktem była zabawa taneczna z DJ-em MATE. W tym momencie zabawa rozkręciła się na dobre, i trwała by znacznie dłużej gdyby nie późne godziny nocne i czas zakończenia festynu.

II Festyn Rodzinny z pewnością  można uznać za udany, pogoda dopisała, atrakcji nie brakowało. Tak więc do zobaczenia za rok !

Dziękujemy wszystkim dzięki którym festyn mógł się odbyć, Członkom i Sympatykom Stowarzyszenia i OSP za włożoną pracę w przygotowania i przebieg imprezy, Pracownikom MOK i MOSiR, a przede wszystkim Sponsorom , bez których impreza nie mogła by się odbyć w takiej formie i oprawie artystyczno- sportowej.

 

I Festyn Rodzinny

W sobotę 29 sierpnia 2015 r. mieszkańcy Stanowic oraz przybyli Goście, pożegnali wakacje na Festynie  Rodzinnym. Organizatorami byli : Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Stanowice oraz  Ochotnicza Straż Pożarna ze Stanowic, przy współpracy  z  MOK i MOSiR w Czerwionce.

Już o godz. 15.30 na boisku LKS Stanowce, rozpoczął się mecz piłkarski w którym zmierzyli się Organizatorzy z Mieszkańcami Stanowic ( w większości członkami LKS Stanowice).  Liczyło się współzawodnictwo i ruch  na świeżym powietrzu, więc niewielka wygrana Mieszkańców nie  miała  większego znaczenia.  Po meczu o godz.  17.00,  oficjalnego otwarcia  Festynu i przywitania przybyłych  Gości, dokonali prezes Stowarzyszenia – Mariusz  Maniszewski  oraz wiceprezes Grzegorz Marek. Przypomnieć należy, że była to również okazja aby oficjalnie otworzyć siłownię „pod chmurką” która powstała z inicjatywy Stowarzyszenia.  Następie na scenie wystąpili w kolejości: Czesław Żemła (który poprowadził również całą imprezę) z Kapelą, Ślązak Roku- Jan Szczęsny a dla miłośników muzyki biesiadnej oraz tańca w plenerze przygrywał  zespół Grzegorza Kani. Po godz. 20.00,  punktem kulminacyjnym był ponad godzinny koncert  rybnickiego zespołu  „The October Leaves” – uczestnika „Must  be the music”.  Zespół profesjonalnie wykonał swoje największe przeboje,  a wspaniała oprawa świetlna oraz profesjonalne nagłośnienie – (zasługa akustyków z MOK),  spotęgowało bardzo pozytywne wrażenie słuchaczy. Również  dla dzieci organizatorzy przygotowali  wiele atrakcji, m. in. bezpłatne „dmuchańce”  i  karuzela, gry i zabawy, pokaz tresury psów.  Dla miłośników rowerów była możliwość obejrzenia  najnowszych modeli i innych rowerowych gadżetów zaprezentowanych przez Rower Sport z Przegędzy.  Nie zabrakło grochówki prosto z kotła, dań z grilla , różnych napojów oraz innych smakołyków.    Podsumowując :  pogoda dopisała, Goście  tłumnie przybyli , każdy mógł znaleźć coś dla siebie .  Już  dawno Stanowice nie bawiły się tak wspaniale !

„Siłownia pod chmurką”

Poniżej relacja zdjęciowa z przebiegu prac oraz efekt końcowy !!!  Podziękowania dla Kasi Szwan i Bożeny Pisulskiej za zaangażowanie w pozyskanie środków na budowę siłowni oraz dla Grzegorza Marka za prowadzenie i koordynację  prac z ramienia władz  Stowarzyszenia. Specjalne wyrazy uznania dla mieszkańców Stanowic, którzy zaangażowali się w prace i pokazali, że warto. Liczymy, że to nie ostatnia nasza inicjatywa z ich udziałem 🙂

Mariusz Maniszewski

Konkurs dla kibiców „III Bieg po moczkę i makówki”

20 grudnia nasze Stowarzyszenie we współpracy z GB „Luxtorpeda”, zorganizowało konkurs dla kibiców III Biegu „Po moczkę i makówki”. Oceniany był sposób i zaangażowanie w dopingowaniu zawodników, przebranie, użyte rekwizyty itp. Zwyciężyła grupa „Pytel” ze Stanowic, która w swoich szeregach miała również prawdziwego konia. Nagrodą dla zwycięzców był ufundowany przez Stowarzyszenie voucher do wykorzystania w pizzerii „Fabryka” w Stanowicach. Nie przewidziano specjalnej nagrody dla konia. Drugie miejsce – nagrodę pocieszenia, również wizytę w pizzerii, otrzymała grupa młodzieżowa ze Stanowic o jakże wdzięcznej nazwie „Krejzole”. Zwycięzcom gratulujemy!

Mariusz Maniszewski

„Szlakiem stanowickiej przygody

5 lipca 2014 r. o godz. 15:00 została oficjalnie otwarta trasa questu rowerowego w Stanowicach zatytułowanego „Szlakiem stanowickiej przygody”. Do utworzenia trasy doszło w ramach realizowanego w Gminie Czerwionka – Leszczyny projektu „Młodzi. Kreatywni. Aktywni”. W oficjalnym otwarciu brała udział grupa mieszkańców, która z ogromnym zaciekawieniem pokonywały poszczególne etapy trasy. Otrzymana instrukcja przejazdu, wzbogacona historyjkami i zagadkami dostarczała im nie lada rozrywki. Ukończenie trasy potwierdzone pieczęcią uprawniało do otrzymania upominku w postaci pamiątkowej pocztówki. Zarówno pocztówki jak i pozostałe materiały promocyjne, z którymi uczestnicy mieli możliwość zapoznania się podczas otwarcia, zostały stworzone przez grupę stanowickiej młodzieży biorącą udział w projekcie.

Ponadto w tym dniu Stowarzyszanie Odnowy i Rozwoju Wsi Stanowice zorganizowało dla mieszkańców krótką wycieczkę rowerową, która być może zapoczątkuje cykl tego typu wypraw.

Na zakończenie tego pełnego pozytywnych emocji dnia na uczestników obu wypraw czekały grillowane kiełbaski ufundowane przez SOiR.

Bożena Pisulska

.

    Koncert kolęd 2014 W niedzielę 5 stycznia 2014 r.,  o godz. 11.00, w  tutejszym Kościele p.w. św. Jacka , nasze Stowarzyszenie wspólnie z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Stanowicach oraz Parafią, zorganizowało Koncert kolęd i pastorałek.  Podobny Koncert zorganizowaliśmy 6 stycznia 2013 r. Wykonawcami były dzieci z naszej Parafii oraz chór parafialny „Hiacynt”. W koncercie wystąpiło 31 dzieci, najmłodsze miało 3 lata. Wszystkie dzieci otrzymały od organizatorów nagrody – upominki. Na zakończenie koncertu, Ks. Proboszcz E. Durczok oraz Prezes Stowarzyszenia M. Maniszewski, podziękowali dzieciom za piękne wykonanie kolęd oraz  wszystkim, dzięki którym koncert mógł się odbyć: pani Beacie Babilas za przygotowanie młodych artystów i oprawę muzyczną, pani Joannie Kowol za  poprowadzenie koncertu, chórowi  „Hiacynt” i pani Annie  Śliwa.  Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców SP w Stanowicach za pomoc w organizacji i ufundowaniu upominków dla dzieci, paniom Urszuli Jakubczyk i Annie Maniszewskiej.

.   Piknik militarny  8 września 2013 r. w Stanowicach obok  restauracji „Capitol”, miał miejsce piknik „militarny”, którego współorganizatorem było nasze Stowarzyszenie. Na nasze zaproszenie przybyli przedstawiciele Wojska oraz  grupy rekonstrukcyjne.  Odbyły się pokazy sprzętu wojskowego, pokazy gaszenia pożarów przez strażaków,  pokazy sztuk walki oraz ćwiczenia jednostki interwencyjnej Policji. Była  nawet możliwość przejażdżki oryginalnym  czołgiem, co szczególnie ucieszyło dzieci i młodzież. Bardzo licznie przybyli goście mogli skorzystać z bogatej oferty konsumpcji dań „wojskowych” i nie tylko. Pogoda również dopisała. Z pewnością dzień ten na długo pozostanie w pamięci  Stanowiczan oraz przybyłych gości. .     Świetlica dla dzieci! Informujemy, że w okresie zimowym zmuszeni jesteśmy do zawieszenia zajęć w świetlicy Stowarzyszenia w OSP Stanowice. Powodem są niestety niskie temperatury panujące w budynku, spowodowane brakiem centralnego ogrzewania. Brak jest również  osób, które chciałyby poświęcić w takich warunkach trochę swojego wolnego czasu… Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku ogrzewanie zostanie zainstalowane, do czego usilnie dążymy. Zapraszamy do współpracy wolontariuszy – osoby które mogłyby pomóc w nauce i organizacji zajęć dla dzieci. Zajęcia mogłyby się odbywać w budynku w którym mieści się Ośrodek Zdrowia, na I piętrze.   Dnia 11.XII.2010 roku Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju wsi Stanowice było organizatorem spotkania dzieci i młodzieży, uczestników świetlicy pozaszkolnej. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Sołtys- radny P. Stanisław Breza, członkowie Rady Sołeckiej, Przewodniczący Koła Emerytów P. Alfred Gwóźdź, K.G.W.  P. Tic, oraz Wolontariusze: Bogusława Hoła, Anna Witkowska, Katarzyna Szwan,  Beata Babilas, Adelajda Tumułka, Anna Frycz, Gertruda Ossysek, Marcelina Flak, Magdalena Flak, Łukasz Makowski, Klaudia Dwulat, Martyna Zabłocka, Kornelia Müller. Już kolejny trzeci raz z okazji Dnia Wolontariusza św. Mikołaj zawitał do Stanowic. Św. Mikołaj obdarował podarunkami obecnych na spotkaniu, wśród których byli również członkowie zespołu Bajtle ze Stanowic. W uroczystości Mikołajkowej pomocny był wkład darczyńców P.Stanisława Brezy, P. Krzysztofa Smyczek, P. Teresy Benisz, a także w przeważającej części był wygrany projekt ROPS Katowice pt. Co dalej z naszą świetlicą? Wzmocnienie działalności świetlicy i klubu dla dzieci i młodzieży realizowany przez SOiR Stanowice. W trakcie spotkania P. Anna Witkowska i Katarzyna Szwan zaprezentowały przedstawienie multimedialne pt. Jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w Europie i na Świecie. Następnie w gwarze śląskiej o zwyczajach związanych ze Świętami przedstawiła Wiktoria Marchewka, uczennica Szkoły Podstawowej w Stanowicach. Przewodnicząca spotkania Anna Frycz zaprosiła wszystkich gości na poczęstunek ciastka francuskie, które były dziełem P. Bolesława Flak, bardzo wszystkim smakowały. W czasie poczęstunku kolędy Bożonarodzeniowe przygrywali   Katarzyna Penkała i Damian Penkała na keyboardzie oraz Agnieszka Penkała na trąbce. Ada   Św. Mikołaj znów zawitał do Stanowic !!! W dniu 8 grudnia 2011 r. z okazji europejskiego dnia wolontariusza oraz Św. Mikołaja odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży, oraz wolontariuszy którzy systematycznie uczestniczą całorocznych spotkaniach świetlicy pozaszkolnej. W spotkaniu brali udział członkowie oraz zarząd Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Stanowice organizatorów spotkania. Św. Mkołaj obdarował uczestników spotkania paczkami świątecznymi Teatrzyk Młodzieżowy Bajtle ze Stanowic pod kierownictwem pani Elżbiety Marszalik wystąpił w przedstawieniu pt. „Wywiad ze Św. Mikołajem. zarząd SOiR Stanowice dziękuje darczyńcom, którzy pokryli koszty paczek świątecznych: pan Krzysztof Smyczek, państwo Barbara i Rudolf Świaczny, pan Jerzy Kapszewicz i pani Anna Figler. Andrzejki 2008 Bajtle ze Stanowice Dzień Dziecka 2009 Mikołajki 2009 Turniej Tenisa Stołowego 2009